• Młodzież debatuje - Jugend debattiert

     • W dn. 09 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 3 CT (grupa języka niemieckiego jako kontynuacja) wraz z nauczycielem języka niemieckiego, Panem Jarosławem Kucharczykiem, przygotowali i przeprowadzili lekcję w formie debaty.

      Celem operacyjnym lekcji „Młodzież debatuje” stało się zmotywowanie uczącej się języka niemieckiego grupy do dalszej, intensywnej i dynamicznej nauki języka niemieckiego, umożliwiło przeprowadzenie zajęć w ciekawej formie i stanowiło przyczynek do edukacji obywatelskiej młodych ludzi.

      Swój program zaprezentowali uczniowie Ksawery Gzyl oraz Bartłomiej Bacieczko.

      Ale to nie wszystko – to także satysfakcja płynąca z prowadzenia debaty na interesujący temat.

      Zastosowano następujące kryteria oceny mówców: znajomość zagadnienia, umiejętność wyrażania myśli, siła przekonywania i umiejętność prowadzenia wystąpienia publicznego.

      Zwycięzca zyskał uznanie swych kompetencji i satysfakcję. Grupa natomiast zyskała mentalnie i językowo.

       

      Tekst i zdjęcia: Jarosław Kucharczyk

     • Promocja czytelnictwa

     • Promocja czytelnictwa - spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Strzelcach Krajeńskich z Joanną Jagiełło - autorką książek dla młodzieży i doroslych.

      Dziękujemy za zaproszenie

     • Wizyta zawodoznawcza klas II i III Technikum Ochrony Środowiska

     • W dniu 26 maja uczniowi klasy  II i III Technikum Ochrony Środowiska odwiedzili Stację Uzdatniania Wody  i Miejską  Oczyszczalnię Ścieków  w Choszcznie. W czasie wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć urządzenia w ciągu technologicznym, skonfrontować wiedzę teoretyczną z rzeczywistością. W SUW cały proces jest zautomatyzowany, a do dezynfekcji nie używa się chloru. Przeprowadzona modernizacja, nowa linia technologiczna, w tym układy napowietrzania, odgazowywania i dezynfekcji to inwestycja, która kosztowała około 8,5 miliona złotych.

      Dodatkowo zwiedziliśmy oczyszczalnię ścieków po modernizacji. Oczyszczalnia jest mechaniczno-biologiczna    z wykorzystaniem osadu czynnego. Zobaczyliśmy poszczególne etapy oczyszczania mechanicznego i biologicznego wraz z zagospodarowaniem osadu nadmiernego, z którego produkowany jest ulepszacz glebowy. Koszt inwestycji to ok. 40 mln zł.  Po zakładzie oprowadzała nas pani Olga Borodiuk- technolog oraz  pan Paweł Gałwa - kierownik Zakładu Wodociągów  i Kanalizacji, którym serdeczne dziękujemy za przekazaną wiedzę.

      Następnym punktem wyjazdu była wystawa pt: „ Las- zobaczyć to, co niewidoczne….” przygotowaną przez Drawieński Park Narodowy i dostępną do zwiedzania w Centrum Edukacji i Informacji Turystycznej DPN w Drawnie. Wycieczka zakończona była ogniskiem przygotowanym w malowniczym miejscu przez pracowników DPN.

      Składamy serdeczne podziękowania panu dyrektorowi CKZiU – Jerzemu Barczyckiemu, za wsparcie finansowe wyjazdu.

           

                                                                                                                     Jolanta Gotowczyc i  Katarzyna Skwirut

     • Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie 5

     • Uczniowie klasy III TC: Adam Kiliński, Michał Szpalik i Kamil Wierzbicki zostali zakwalifikowani do Ogólnopolskiego Konkursu „ Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie 5”.

      Konkurs był  skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, którzy chcieli sprawdzić się jako właściciele swojego biznesu. Podczas rozgrywki eliminacyjnej 3-osobowe zespoły wcieliły się we współwłaścicieli wirtualnych przedsiębiorstw w trzech kategoriach:

      1. Agencja interaktywna
      2. Serwis IT
      3. Salon kosmetyczny

      Zespół z naszej szkoły prowadził wirtualne przedsiębiorstwo w kategorii Serwis IT.

      Przez dwa miesiące, dzięki Branżowym Symulacjom Biznesowym uczestnicy podejmowali realistyczne decyzje biznesowe, w ramach których zadecydowali m.in. o: zakupie sprzętu, zatrudnieniu pracowników oraz wyposażeniu ich stanowisk czy o oferowanych usługach i ich cenach.

       W dniu 23 maja poznaliśmy wyniki eliminacji konkursu „Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie 5”. Rozgrywka trwała prawie 2 miesiące – od 31 marca do 17 maja. Uczestnicy w czasie 7 rund brali udział w wyrównanej walce o miejsce w finale, prowadząc swoje wirtualne przedsiębiorstwa z wielkim zaangażowaniem. Co tydzień każdy zespół brał również udział w odprawach online, które stanowiły podsumowanie ostatniej rundy, analizę błędów oraz wprowadzenie do następnego tygodnia rozgrywki. W  kategorii Serwis IT brało udział 80 zespołów z całej Polski. Choć nasz zespół nie zakwalifikował się do finału (tylko8 zespołów), to przez cały czas trwania rozgrywek radził sobie rewelacyjnie, zawsze w śród najlepszych. Do zakwalifikowania do ścisłego finału zabrakło niewiele…, tak niewiele….

      Mam nadzieję, że udział Adasia, Michała i Kamila w konkursie  pozwolił im lepiej poznać mechanizm funkcjonowania przedsiębiorstw i zdobyć dodatkową wiedzę, ale przede wszystkim zapamiętają to jako przygodę z biznesem. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości sprawdzą się już nie jako wirtualni przedsiębiorcy? 

       Składam serdeczne podziękowania całemu zespołowi za godne reprezentowanie naszej szkoły.

                                                                                                                 Katarzyna Skwirut 

      Gra udostępniona na czas trwania konkursu przez REVAS - Business Simulation Games.