• Młodzież debatuje - Jugend debattiert

     • W dn. 09 czerwca 2022 roku uczniowie klasy 3 CT (grupa języka niemieckiego jako kontynuacja) wraz z nauczycielem języka niemieckiego, Panem Jarosławem Kucharczykiem, przygotowali i przeprowadzili lekcję w formie debaty.

      Celem operacyjnym lekcji „Młodzież debatuje” stało się zmotywowanie uczącej się języka niemieckiego grupy do dalszej, intensywnej i dynamicznej nauki języka niemieckiego, umożliwiło przeprowadzenie zajęć w ciekawej formie i stanowiło przyczynek do edukacji obywatelskiej młodych ludzi.

      Swój program zaprezentowali uczniowie Ksawery Gzyl oraz Bartłomiej Bacieczko.

      Ale to nie wszystko – to także satysfakcja płynąca z prowadzenia debaty na interesujący temat.

      Zastosowano następujące kryteria oceny mówców: znajomość zagadnienia, umiejętność wyrażania myśli, siła przekonywania i umiejętność prowadzenia wystąpienia publicznego.

      Zwycięzca zyskał uznanie swych kompetencji i satysfakcję. Grupa natomiast zyskała mentalnie i językowo.

       

      Tekst i zdjęcia: Jarosław Kucharczyk

     • Promocja czytelnictwa

     • Promocja czytelnictwa - spotkanie w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Strzelcach Krajeńskich z Joanną Jagiełło - autorką książek dla młodzieży i doroslych.

      Dziękujemy za zaproszenie

     • Wizyta zawodoznawcza klas II i III Technikum Ochrony Środowiska

     • W dniu 26 maja uczniowi klasy  II i III Technikum Ochrony Środowiska odwiedzili Stację Uzdatniania Wody  i Miejską  Oczyszczalnię Ścieków  w Choszcznie. W czasie wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć urządzenia w ciągu technologicznym, skonfrontować wiedzę teoretyczną z rzeczywistością. W SUW cały proces jest zautomatyzowany, a do dezynfekcji nie używa się chloru. Przeprowadzona modernizacja, nowa linia technologiczna, w tym układy napowietrzania, odgazowywania i dezynfekcji to inwestycja, która kosztowała około 8,5 miliona złotych.

      Dodatkowo zwiedziliśmy oczyszczalnię ścieków po modernizacji. Oczyszczalnia jest mechaniczno-biologiczna    z wykorzystaniem osadu czynnego. Zobaczyliśmy poszczególne etapy oczyszczania mechanicznego i biologicznego wraz z zagospodarowaniem osadu nadmiernego, z którego produkowany jest ulepszacz glebowy. Koszt inwestycji to ok. 40 mln zł.  Po zakładzie oprowadzała nas pani Olga Borodiuk- technolog oraz  pan Paweł Gałwa - kierownik Zakładu Wodociągów  i Kanalizacji, którym serdeczne dziękujemy za przekazaną wiedzę.

      Następnym punktem wyjazdu była wystawa pt: „ Las- zobaczyć to, co niewidoczne….” przygotowaną przez Drawieński Park Narodowy i dostępną do zwiedzania w Centrum Edukacji i Informacji Turystycznej DPN w Drawnie. Wycieczka zakończona była ogniskiem przygotowanym w malowniczym miejscu przez pracowników DPN.

      Składamy serdeczne podziękowania panu dyrektorowi CKZiU – Jerzemu Barczyckiemu, za wsparcie finansowe wyjazdu.

           

                                                                                                                     Jolanta Gotowczyc i  Katarzyna Skwirut

     • Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie 5

     • Uczniowie klasy III TC: Adam Kiliński, Michał Szpalik i Kamil Wierzbicki zostali zakwalifikowani do Ogólnopolskiego Konkursu „ Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie 5”.

      Konkurs był  skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, którzy chcieli sprawdzić się jako właściciele swojego biznesu. Podczas rozgrywki eliminacyjnej 3-osobowe zespoły wcieliły się we współwłaścicieli wirtualnych przedsiębiorstw w trzech kategoriach:

      1. Agencja interaktywna
      2. Serwis IT
      3. Salon kosmetyczny

      Zespół z naszej szkoły prowadził wirtualne przedsiębiorstwo w kategorii Serwis IT.

      Przez dwa miesiące, dzięki Branżowym Symulacjom Biznesowym uczestnicy podejmowali realistyczne decyzje biznesowe, w ramach których zadecydowali m.in. o: zakupie sprzętu, zatrudnieniu pracowników oraz wyposażeniu ich stanowisk czy o oferowanych usługach i ich cenach.

       W dniu 23 maja poznaliśmy wyniki eliminacji konkursu „Szkolne Mistrzostwa Menedżerskie 5”. Rozgrywka trwała prawie 2 miesiące – od 31 marca do 17 maja. Uczestnicy w czasie 7 rund brali udział w wyrównanej walce o miejsce w finale, prowadząc swoje wirtualne przedsiębiorstwa z wielkim zaangażowaniem. Co tydzień każdy zespół brał również udział w odprawach online, które stanowiły podsumowanie ostatniej rundy, analizę błędów oraz wprowadzenie do następnego tygodnia rozgrywki. W  kategorii Serwis IT brało udział 80 zespołów z całej Polski. Choć nasz zespół nie zakwalifikował się do finału (tylko8 zespołów), to przez cały czas trwania rozgrywek radził sobie rewelacyjnie, zawsze w śród najlepszych. Do zakwalifikowania do ścisłego finału zabrakło niewiele…, tak niewiele….

      Mam nadzieję, że udział Adasia, Michała i Kamila w konkursie  pozwolił im lepiej poznać mechanizm funkcjonowania przedsiębiorstw i zdobyć dodatkową wiedzę, ale przede wszystkim zapamiętają to jako przygodę z biznesem. Kto wie, może w niedalekiej przyszłości sprawdzą się już nie jako wirtualni przedsiębiorcy? 

       Składam serdeczne podziękowania całemu zespołowi za godne reprezentowanie naszej szkoły.

                                                                                                                 Katarzyna Skwirut 

      Gra udostępniona na czas trwania konkursu przez REVAS - Business Simulation Games.

     • Pożegnanie maturzystów w CKZiU

     • Coś kończy się, żeby coś mogło trwać... W piątek  - 29 kwietnia 2022 pożegnaliśmy naszych tegorocznych absolwentów.
      Ale spotkamy się na maturze.

     • Spotkanie z pracodawcą

     • W dniu 26 kwietnia uczniowie klas pierwszych Szkoły Branżowej spotkali się z  panem Stanisławem Lewandowskim - przedstawicielem zakładu produkcyjnego Spartherm w Strzelcach Krajeńskich. Spartherm to miejsce, gdzie powstają wkłady kominkowe, które od lat są synonimem jakości. Jest to także miejsce, w którym uczniowie naszej szkoły, jako pracownicy młodociani zdobywają kompetencje w zawodzie ślusarz. Podczas spotkania zaproszony gość przedstawił wymagania stawiane pracownikom przez pracodawcę .                          

      Pan Stanisław Lewandowski poruszył także tematy związane z przygotowaniem dokumentów aplikacyjnych i przebiegiem rozmowy kwalifikacyjnej.

      Omawiane zagadnienia prelegent poparł przykładami. Przekazane zasady nie odnoszą tylko do przedsiębiorstwa Spartherm, ale są uniwersalne. Spotkanie było interesujące i mamy nadzieję, że przekazana wiedza zaowocuje, gdy uczestnicy spotkania będą wkraczać na rynek pracy.

       

      Katarzyna Skwirut i Sebastian Rzepka

     • Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadpodstawowych w Szachach

     • W czwartek – 21.04.2022r. zostały rozegrane Mistrzostwa Powiatu Szkół Ponadpodstawowych w Szachach.

      W rozgrywkach indywidualnych wzięło udział najlepszych 22 zawodników z 3 szkół naszego powiatu. Bardzo dobrze zaprezentowali się zawodnicy naszej szkoły, spośród których w pierwszej piątce zawodów było ich aż czterech.

       

      O pierwszym miejscu decydowała punktacja pomocnicza, gdyż dwóch zawodników zdobyło po 6 pkt.:

      1 miejsce zajął Bacieczko Bartłomiej z klasy III TC

      2 miejsce - Dawid Krzyszewski z kl. I TA

      3 miejsce - Antoni Syjud z ZS Drezdenko.

      4 miejsce - Miłosz Krawczyk z kl. III TC

      5 miejsce - Bartosz Wach z kl. II TA

       

      Następnie zostały rozegrane zawody drużynowe, w których po zaciętej rywalizacji I miejsce zajęła nasza szkoła CKZIU Strzelce Kraj. przed ZS Drezdenko i ZS Strzelce Kraj.

      W rozgrywkach drużynowych naszą szkołę reprezentowali: Bartłomiej Bacieczko, Dawid Krzyszewski, Miłosz Krawczyk i Bartosz Wach.

      Zawody zakończył wręczając nagrody  dyrektor CKZiU Jerzy Barczycki.

     • Poznań Motor Show 2022

     • Najbardziej prestiżowe targi motoryzacyjne w Europie Środkowo – Wschodniej wróciły po pandemii na Międzynarodowe Targi Poznańskie. „Poznań Motor Show 2022 i towarzyszące im Targi Techniki Samochodowej rozpoczęły się w czwartek 7 kwietnia i trwały do niedzieli, 10 kwietnia. Można było na nich podziwiać luksusowe auta sportowe marek: Ferrari, Lamborghini, Porsche jak również nowości ze świata techniki warsztatowej pojazdów samochodowych (diagnoskopy OBD, wyważarki do kół, stanowiska do badania geometrii kół 3D, czyszczenia filtrów DPF, sprawdzania wtryskiwaczy systemu common rail i wiele innych). Salon samochodowy przyciągał uwagę zwiedzających, ponieważ wystawiło się tam wielu dilerów samochodowych, a wśród  nich marki, których modele i nowości można było spotkać w pawilonach wystawienniczych m.in. Mercedes, Volvo, Hyundai, Honda, Jaguar, Land Rover, Toyota, Dacia, Renault, Peugeot.

      W ramach imprez towarzyszących, 8 kwietnia, został przeprowadzony 28 Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej. Wzięli w nim  udział uczniowie klasy 3BT naszej szkoły: Hubert Kuczyński i Kacper Lis.

      W turnieju uczestniczyło 430 uczniów szkół samochodowych (technikum i szkoła branżowa), którzy przyjechali z terenu całej Polski. Do finału przeszło tylko 10 uczniów. Łączna pula nagród wyniosła 150 tys. złotych.

      Tekst i zdjęcia: Edward Kańczuga

     • Dzień Przedsiębiorczości

     • W Dniu Przedsiębiorczości, który przypadł 6 kwietnia, w naszej szkole odbył się konkurs  dla uczniów Szkoły Branżowej.

      W Szkolnym Konkursie Przedsiębiorczości uczestniczyło 20 osób. Dopiero drugi etap wyłonił zwycięską trójkę. Są to : Wiktor Grudka – I miejsce, Anna Drzewiecka – II miejsce, Justyna Łochunko – III miejsce. Serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok.

       

       

                                                                                                        Katarzyna Skwirut i Tomasz Krzyszewski

     • PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

     •   W dniu 23.03.2022 grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Konkursie „PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”.

      Organizatorom konkursu jest Wydział Ekonomiczny Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.

      Trzymamy kciuki za wyniki konkursu.

       

       

                                                                                        Katarzyna Skwirut i Tomasz Krzyszewski

     • Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego


     • 16 marca 2022r. odbyła się w naszej szkole kolejna już edycja Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego, przygotowana tym razem przez Panią Jolantę Con oraz Pana Sebastiana Rzepkę.

       

      W konkursie języka niemieckiego uczestniczyły 33 osoby:


      1.  Drzewiecka, Anna                         (1 BB)
      2.  Rogielska, Anastazja                     (1 AT)
      3.  Piątek, Adam                                 (1 AT)
      4.  Krygier, Oliwier                              (1 AT)
      5.  Krzyżan, Jakub                              (1 AT)
      6.  Górak, Miłosz                                (1 AT)
      7.  Kempa, Nikola                               (1 BT)
      8.  Czarnuszkiewicz, Sara                  (1 BT)
      9.  Broka, Jakub                                 (1 BT)
      10. Krawczyk, Bartosz                       (1 BT)
      11. Jurewicz, Jarosław                       (2 AT)
      13. Sulej, Dominik                              (2 BT)
      14. Malczyk, Małgorzata                    (3 AT)
      15. Łęczycka, Joanna                        (3 BT)
      16. Budnicka, Kinga                           (3 BT)
      17. Babiec, Julita                               (3 BT)
      18. Świątek, Oliwia                            (3 BT)
      20. Bacieczko, Bartłomiej                  (3 CT)
      21. Lewandowska, Kornelia              (3 DT)
      22. Walkiewicz, Ewelina                    (3 DT)
      23. Raciok, Maja                                (3 DT)
      24. Bryk, Nina                                    (3 DT)
      25. Schumacher, Oliwia                     (3 DT)
      26. Czerniakiewicz, Sandra               (4 AT)
      28. Drzewiecki, Patryk                       (4 BT)

      29. Wierzbicki, Kamil                         (3 CT)
      30. Piątek, Dawid                                (3 CT)
      31. Wit, Bartosz                                   (3 CT)
      32. Krygier, Wiktoria                          (3 DT)
      33. Kamzelski, Gracjan                       (3 CT)

       

      Test konkursowy sprawdzał umiejętność rozumienia tekstu słuchanego, zweryfikowano jednocześnie sprawność czytania ze zrozumieniem oraz kompetencje językowe w zakresie znajomości struktur leksykalno-gramatycznych tudzież środków językowych.

      W naszym konkursie I miejsce przypadło Anastazji Rogielskiej z klasy I AT, Jarosław Jurewicz z klasy II AT zajął miejsce II, natomiast Joanna Łęczycka z klasy III BT uzyskała miejsce III.

      Dziękujemy uczestnikom i gratulujemy laureatom naszego konkursu.

      Życzymy jednocześnie dalszych sukcesów językowych!

       

      Tekst i zdjęcia: Jarosław Kucharczyk

     • Szkolny konkurs matematyczny

     • 14 maraca odbył się Szkolny konkurs matematyczny. Po zaciętym współzawodnictwie, zakończonym dogrywkami, najlepszymi okazali sie:

      1. Bartosz Wit
      2. Adam Ceglarz
      3. Ksawery Gzyl

      Gratulacje!!!

       

     • Konkurs z języka polskiego


     • "Granice naszego języka
      są granicami naszego świata"

       

      14 marca 2022 roku w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Kraj. odbył się konkurs z języka polskiego, wzięli w nim udział uczniowie z różnych klas. Uczestnicy analizowali 3 teksty i fragment przemówienia W. Szymborskiej z okazji otrzymania Nagrody Nobla, wiersz W. Szymborskiej – „Niektórzy lubią poezję” i fragment książki A. Klubówny „Krajobraz z tęczą”.

       

      Poziom konkursu był wyrównany, piszący wykazali się dużą sprawnością językową.

       

      Najlepsi okazali się:

      I miejsce – Justyna Jankowska kl. III TA

      II miejsce – Adam Kiliński kl. III TC

      III miejsce – Michał Sopielewski – kl IV TA.

       

      Organizatorzy

      M. Rutkowska

      M. Mudrow